جت‌پک افزونه‌ای است که در دسترس کاربران برنزی وب‌نشر قرار دارد، این افزونه امکانات مختلفی را در اختیار شما می‌گذارد.

تعداد امکاناتی که افزونه جت پک در اختیار شما می‌گذارد به اندازه‌ای است که فعال بودن همزمان همه آن ها ممکن است باعث کندی وبلاگ شود، به همین دلیل سازندگان این امکان را در نظر گرفته‌اند که تنها امکانات مورد نیازتان را فعال کنید، ما هم توصیه می‌کنیم که امکاناتی که از آن ها استفاده نمی کنید را فعال نکنید. در صفحه جت پک ← تنظیمات می توانید ماژول های مورد نظرتان را فعال کنید. اگر ماژولی تنظیمات خاصی داشته باشد در جلوی آن لینک تنظیم هم به نمایش در می آید.

بعضی از هیجان انگیزترین امکانات جت پک عبارتند از:

 • CSS سفارشی: با استفاده از این امکان می‌توانید با تغییر دستورات CSS قالب وبلاگتان، در آن تغییراتی ایجاد کنید. یک نمونه از کاربردهای این امکان تغییر فونت وبلاگ است که قبلا درباره آن نوشته‌ایم: از فونت دلخواه خود در سایتتان استفاده کنید.
 • ابزارک های اضافه: این امکان تعدادی ابزارک به ابزارک های در دسترس شما اضافه می کند: ابزارک Like فیسبوک، ابزارک تویتر، اطلاعات تماس، تصویر و پیوند های RSS و یک ابزارک جدید که در پایین توضیح داده ایم.
 • اشتراک گذاری: دکمه اشتراک گذاری در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی را در انتهای نوشته‌ها نمایش می‌دهد.
 • فرم تماس: به شما امکان می‌دهد که یک فرم «تماس با ما» در وبلاگتان داشته باشید، با استفاده از این امکان بدون این که ایمیلتان را منتشر کنید از نظرات بازدیدکنندگان مطلع شوید.
 • قالب تلفن همراه: بیشتر قالب‌های وب‌نشر واکنش گرا هستند، یعنی به صورت خودکار نسبت به تغییر ابعاد صفحه واکنش نشان می‌دهند و خود را با اندازه تصویر تطابق می‌دهند و در نتیجه در همه دستگاه ها و همه اندازه های صفحه به زیبایی به نمایش در می‌آیند. ولی چند قالب ها غیر واکنش گرا نیز داریم. حالا چه قالب وبلاگ شما واکنش گرا باشد و چه نباشد می‌توانید امکان قالب تلفن همراه جت پک را امتحان کنید. این امکان به صورت خودکار دستگاه های تلفن همراه را تشخیص می دهد و نسخه ای مناسب با ابعاد کوچک تلفن های همراه ارائه می دهد.
 • نمایانی ابزارک ها: با استفاده از این امکان می توانید به نوار کناری وبلاگتان تنوع بدهید، به این صورت که برای هر ابزارک تعیین کنید که بسته به نوع صفحه یا کاربر نمایش داده بشود یا نشود.
 • نوردش بی پایان: با این امکان دیگر نیاز نیست کاربران شما پس از رسیدن به آخر صفحه دکمه رفتن به صفحه بعد را فشار دهند بلکه همین که به نزدیک پایین صفحه برسند به صورت خودکار مطالب صفحه بعد در انتهای صفحه نمایش داده می شوند. البته این امکان در همه قالب ها وجود ندارد.
 • چرخ فلک: با استفاده از این امکان با کلیک روی عکس ها در گالری های وردپرس آن عکس به صورت تمام صفحه به نمایش در می آید.
 • گالری های کاشی شکل: این امکان گالری های وردپرس را به صورت هایی بسیار زیبا و متنوع نمایش می دهد. درباره این امکان قبلا نوشته ایم: برای سایت خود گالری عکس ایجاد کنید

امکانات بالا قبلا هم در افزونه جت پک در اختیار شما بودند ولی در نسخه جدید امکانات جدیدی هم به امکانات گذشته اضافه شده است:

 • آیکن وبلاگ: با استفاده از این امکان می توانید در بالای پنجره مرورگر، آیکن مورد نظر خود را به جای آیکن وب‌نشر نمایش دهید (ما از این بابت اصلا ناراحت نمی شویم!) {به روز رسانی: این امکان از نسخه ۴٫۳ وردپرس به خود وردپرس منتقل شده است در نتیجه همه کاربران می‌توانند از طریق شخصی‌ساز، برای سایت خود آیکن قرار دهند}
 • تایید وبلاگ: با استفاده از این امکان می توانید وبلاگ خود را در سرویس وبمسترز گوگل و بینگ تایید کنید. با استفاده از امکان وبمسترز می توانید وبلاگ خود را به موتورهای جستجو بهتر معرفی کنید (اگر چه ما قبلا وبلاگ شما را معرفی کرده ایم ولی با استفاده از وبمسترز ابزارهای بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد).
 • اسلایدشو: در ماژول گالری های کاشی شکل، امکان اسلایدشو اضافه شده است. قبلا این ماژول را معرفی کرده ایم در نسخه جدید علاوه بر اشکال قبلی، می توانید گالری خود را به صورت اسلایدشو نمایش دهید.
 • ابزارک گالری: در بالا گفتیم که ماژول «ابزارک های اضافه» ابزارک های جدیدی را در اختیار شما قرار می دهد. از هیجان انگیز ترین ابزارک های این مجموعه، ابزارک گالری است که در صورت فعال بودن ماژول «گالری های کاشی شکل» فعال می شود و امکان نمایش گالری به شکل های مختلف را در نوار کناری وبلاگ شما فراهم می کند، من حتما امکان اسلایدشو این ابزارک را امتحان می کنم!