وردپرس ۴ منتشر شد!

بعد از چهار سال عدد نسخه وردپرس از نسخه ۳‏ به نسخه ۴ تغییر کرد، ولی این بار برخلاف انتظارات شاهد تغییر چشمگیری در ظاهر وردپرس نیستیم. بیشتر تغییرات، بهینه‌سازی کد وردپرس بودند. البته می‌توان به این نکته هم اشاره کرد که وردپرس از نظر امکانات به نقطه‌ای رسیده که دیگر در نسخه‌های جدید آن کمتر شاهد تغییرات زیاد و اضافه شدن امکانات خواهیم بود 🙂 .

پشتیبانی بهتر از زبان‌های غیر انگلیسی

سال گذشته برای اولین بار دانلود وردپرس به زبان‌های غیر انگلیسی از دانلود وردپرس انگلیسی بیشتر شد! در چند نسخه اخیر وردپرس، توجه به زبان‌های غیر انگلیسی به وضوح دیده می‌شود، با ادامه این روند شاهد محبوبیت بیش از پیش وردپرس خواهیم بود. در نسخه جدید، تغییراتی در بخش ترجمه وردپرس ایجاد شد، با این تغییرات ترجمه و ارائه وردپرس به زبان‌های غیر انگلیسی راحت‌تر و روان می‌شود، همچنین امکان انتخاب زبان، هنگام نصب وردپرس ایجاد شد.

اما تغییرات ظاهری وردپرس شامل این موارد هستند:

تغییر شکل نمایش فایل‌های آپلود شده در رسانه

شکل جدید رسانه

با شکل جدید نمایش رسانه تصور بسیار بهتری از کتابخانه فایل‌های آپلود شده خود دارید. با کلیک کردن روی هر فایل اطلاعات مربوط به آن فایل نمایش داده می‌شود و همان‌جا می‌توانید فایل‌های خود را ویرایش کنید.

ویرایش راحت‌تر متن

اگر عادت به نوشتن متن‌های طولانی دارید، وردپرس ۴ مخصوص شما ساخته شده!

در وردپرس جدید اگر متن شما از اندازه صفحه نمایشگرتان بیشتر باشد، دیگر مجبور نیستید برای دسترسی به گزینه‌های ویرایش، تمام متن را به بالا برگردید؛ چون قسمت بالای ویرایش‌گر در بالای صفحه ثابت می‌ماند.

ویرایش‌گر بهتر

گروه وردپرس فارسی و ترجمه این نسخه

در انتشار این نسخه هم برای ترجمه وردپرس با گروه وردپرس فارسی همکاری کردیم و موفق شدیم این بار چند روز قبل از ارائه نسخه جدید وردپرس، ترجمه کامل به زبان شیرین فارسی را تکمیل کنیم.

جا دارد از همه اعضای گروه وردپرس فارسی تشکر کنم برای زحمات زیادی که برای فارسی‌سازی وردپرس می‌کشند.

نسخه جدید افزونه جلالی هم با تلاش فراوان اعضای گروه به طور کامل بازنویسی شده، به زودی مفصل درباره آن خواهم نوشت.